Produkce medu kolem 7000 tun bude letos průměrná

Domácí spotřeba se pohybuje kolem 6000 tun.

Včelařská sezona se již pomalu uzavírá, protože zhruba v půli července končí hlavní snůška medu. S dosavadním průběhem jara a léta mohou být včelaři vcelku spokojeni. Pokud by dlouhá zima nezpůsobila téměř pětinové úhyny včelstev, byl by letošní výnos medu zřejmě nadprůměrný. Loňský objem 8400 tun byl nejvyšší v posledních pěti letech.
Domácí spotřeba se pohybuje kolem 6000 tun, přes velké zimní ztráty včel by měl být medu dostatek. Jelikož se zhruba 1000 tun ročně doveze, domácí producenti by měli zhruba 2000 tun vyvézt. V letošní produkci budou podle dosavadních hlášení chovatelů drtivě převládat světlé nektarové medy nad tmavými medovicovými.
Kvůli dlouhé zimě a chorobám uhynulo včelařům zhruba 18 procent z 550.000 včelstev, které loni zazimovali. Nejhorší situace byla v Moravskoslezském kraji, kde byly ztráty v průměru čtvrtinové. Následovaly Jihočeský a Olomoucký kraj, kde uhynula přibližně pětina včelstev. Nejlépe naproti tomu dopadli se zhruba desetiprocentními ztrátami chovatelé v Praze. Úhyny způsobila především zima, která byla sice příznivá poměrně stálým, byť mrazivým počasím, ale trvala příliš dlouho. Včely mají v sobě více výkalů, než pojme jejich trávicí trakt. Přirozené je pro ně vykonat potřebu mimo úl, což je v mrazivém počasí stojí život. Letos ale byly i případy, kdy tak činily v úlu, což zpravidla znamená úhyn celého včelstva. Za běžné se považují zimní úbytky do deseti procent včelstev.
Čeký svaz chovatelů sdružuje zhruba 97 procent českých včelařů. V ČR chovatelů včel ubývá a loni jich bylo přes 50.000.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *