Program na záchranu velkých opic

Program OSN pro životní prostředí (UNEP) a UNESCO vyzvaly ke shromáždění 25 milionů dolarů jako minimální částky potřebné k záchraně velkých opic. Organizace OSN plánují zřízení oblastí, kde by se mohl počet velkých opic stabilizovat či kde by mohl dokonce růst.

UNESCO plánuje zahájit pomocí satelitů sledování rychlosti úbytku přirozeného životního prostředí opic; začít by se mělo mapováním oblastí obývaných horskými gorilami. Těch přežívá kolem 600 v Ugandě, Rwandě a Kongu. UNEP a UNESCO proto pozvaly do Paříže zástupce 23 států Afriky a jihovýchodní Asie, kde velké opice žijí, a představitele možných dárcovských zemí. Podle výkonného ředitele UNEP Klause Töpfera je tato částka minimum, která je potřeba. Podle OSN by totiž mohli šimpanzi, orangutani a gorily do 50 let zcela vyhynout.
Hlavní hrozbou pro všechny velké opice jsou války, pytláctví a obchodování se zvířaty. Člověk rovněž ve stále větší míře zasahuje do lesů a ničí přirozený ukrýt velkých opic. Podle UNESCO kupříkladu šimpanz západní již zcela vymizel z Beninu, Toga, Gambie a mohl by brzy zmizet i z další africké země Senegalu. Zbývá tam pouhých 200 – 400 šimpanzů západních, jen o něco víc jich je v Ghaně a méně než 200 také v Guineji-Bissau.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *