První zabavená želva se dostala do expozice Zoo Brno

Téměř dva roky trvala léčba vzácné želvy orlície bornejské, která pochází z tajné zásilky asi 10 000 plazů, kterou koncem roku 2001 odhalili celníci v Hongkongu. Tento exemplář se v těchto dnech dostal do expozice v brněnské zoo.

Jde o vzácný exemplář. Orlície dorůstají až do délky jednoho metru. Jedná se o první ze sedmi želv dopravených do brněnské zoo ze zásilky, kterou zabavili celníci pašerákům zvířat Hongkongu. Původně měly skončit na talíři. Plazy si ale nakonec rozebraly zoologické zahrady z celého světa.
Po převozu mohutných želv z Hongkongu do Brna začala jejich dlouhá léčba. Želvy trápila především plíseň na krunýřích. Ošetřovatelé s tímto problémem dlouho bojovali. Zvířata byla vždy po ošetření uložena na slunné místo, aby jim krunýř dobře vyschl. Želva je ale doma ve vodě, do které se proto orlície musely vracet, což léčbu zpomalovalo. Některé z želv měly navíc provrtané krunýře, protože lovci a pašeráci je při transportech věšeli na háky. Jedno zvíře mělo v jícnu dokonce kus rybářského háčku. Mnohé želvy byly odřené.
Nyní chovatelé doufají, že se již brzy všechny želvy dostanou do expozice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *