Reintrodukce v pražské zoo

Pražská zoologická zahrada v Troji umožnila už řadě ohrožených zvířat návrat do volné přírody a svobodný život v přirozených podmínkách.

Jsou mezi nimi například orlosupi bradatí, vlci euroasijští či koně Převalského. Organizačně a finančně náročné projekty připravuje a zajišťuje zoo sama anebo ve spolupráci s mezinárodními organizacemi zoologických zahrad.
Zoo na začátku 21. století má mnoho funkcí, ale na špičce pyramidy, ze které se smysl moderní zoologické zahrady skládá, je chránit ohrožené druhy, a tam, kde to jde, pokusit se je vrátit ke svobodnému životu.
Zoologická zahrada bez reintrodukčních projektů je vlastně jen poloviční. Její snaha vracet ohrožená zvířata do přírody záleží jednak na tom, zda na to má peníze. Velmi důležitým faktorem jsou ovšem i podmínky v přírodě.
V dohledné době by měl být do přírody vypuštěn kůň Převalského, zubr, syslové a sovy pálené. Na projektu, do něhož jsou zapojeny ještě zoologické zahrady v Brně, Ostravě, Liberci a Ústí nad Labem, se bude pražská zoo podílet jen organizačně. Akce nazvaná „Pomůžete nám zpátky do přírody“, je připravena na oba měsíce letních prázdnin.
Vybraná jsou už místa, kde mají vypuštěná zvířata žít. Např. klisna koně Převalského bude vypuštěna koncem léta v mongolském horském národním parku Chustajn Nuruu nedaleko mongolského hlavního města Ulánbátaru. Česká republika se významně podílí na záchraně tohoto živočišného druhu, který byl po druhé světové válce téměř vyhynulý. Nyní čítá ve volné přírodě už na 500 kusů.
Novým domovem roční samičky zubra evropského mají být karpatské lesy na pomezí Polska a Ukrajiny. Zubr evropský je největším savcem na evropském kontinentu. Jeho maximální výška je až 180 centimetrů, délka tři metry a váha přes 900 kilogramů. Na pokraj vyhubení se zubr dostal už v době první světové války, kdy byl lovnou zvěří. Podařilo se ho zachránit a v současnosti je volně žijících zubrů kolem tří tisíc. Za trojskou zoo bude vypuštěn sysel a sova pálená. Pro oba druhy zvířat budou vybudovány v areálu zoo voliéry, které budou postupně otevírány. Počet sov pálených i syslů v posledních letech v ČR povážlivě klesl. Jedna z největších kolonií syslů je v Praze, na travnaté ploše letiště v Letňanech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *