Ročně zahyne kvůli otráveným návnadám několik tisíc ptáků

Nalezen je pouze zlomek

Ministerstvo životního prostředí znepokojuje úmyslné trávení zvířat, na které doplácejí i ptáci, a volá po lepší spolupráci s policií při vyšetřování této trestné činnosti. Česká ornitologická společnost uvádí, že ročně zahyne kvůli otráveným návnadám několik tisíc ptáků, přičemž nalezen je pouze zlomek, zhruba 50 mrtvých ptáků.
Dopadení viníků a usvědčení je podle ornitologů a ministerstva obtížné. Soudí, že policisté případy pečlivě nevyšetřují, někdy ani nezajistí stopy. Vyšetření případů někdy podle nich stěžuje i fakt, že místní policisté mívají vazby na myslivecká sdružení nebo o konkrétních pachatelích dokonce ví.
Mezi roky 2004 až 2009 ornitologové evidují otrávených 18 orlů mořských, dva orli skalní, jednoho sobola stěhovavého, 84 káňat lesních, 29 krkavců velkých a mnoho dalších druhů.
Policejní prezidium sice obecně deklarovalo ochotu ke spolupráci s ornitology, další konkrétně zaměřené výzvy však zatím vyslyšeny nebyly. Bez intenzivní vzájemné spolupráce však lze úspěšné dopadení pachatelů v ČR očekávat jen těžko.
Obětí nesmyslného trávení volně žijících zvířat se v polovině září stala také například samice orla skalního Gabča, která byla do přírody vypuštěna spolu s dalšími 12 ptáky v rámci programu Návrat orla skalního do ČR. Ten se rozběhl v roce 2006.
Na otrávené návnady lidé používají často zakázaný karbofuran, vysoce toxický jed, který je zakázán v celé EU. Jím otrávení živočichové umírají udušením za plného vědomí, což je velmi drastický způsob smrti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *