Rtuť a dioxiny se nedostaly mimo areál Spolany

Analýza prvních vzorků zeminy a vody ze zatopeného areálu neratovické Spolany z odběru v pátek 16. srpna, kterou provedla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), neprokázala přítomnost rtuti a dioxinů v okolí chemičky sdělila mluvčí ČIŽP Eva Rolečková.

Inspekce odebrala vzorky na osmi místech, dvě nad a tři pod Spolanou a tři uvnitř dioxinových objektů. „Zatím dostupné výsledky z jednorázového odběru potvrzují předpoklady, že kontaminace dioxiny a rtutí má lokální charakter, je soustředěna do bezprostředního okolí kontaminovaných výrobních objektů určených k sanaci, a to i za současného mimořádného stavu,“ uvádí analýza. Inspekce bude situaci dále sledovat a chce získat alespoň další tři až čtyři série vzorků.
Limit pro rtuť překročil pouze vzorek vody odebraný přímo u bývalé výrobny elektrolýzy. Vyšší koncentrace dioxinů byly prokázány v povrchové vodě v blízkém okolí dvou kontaminovaných objektů. „Samozřejmě uvnitř těch objektů je koncentrace nad povolenou normu. Ale potvrzuje to, že se dioxiny nevyplavují mimo,“ řekl vedoucí inspektorů ČIŽP za Prahu a střední Čechy Václav Beroušek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *