SARS stále není pod kontrolou

Syndrom akutního respiračního selhání (SARS) je podle všeho mnohem nebezpečnější, než se odborníci původně domnívali. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) na nemoc nyní umírá v průměru patnáct osob ze sta nakažených, tedy přibližně každý šestý či sedmý pacient.

Nová data dodaná Kanadou, Čínou, Singapurem a Vietnamem odborníkům WHO ukázala, že u lidí starších pětašedesáti let chorobě podléhá polovina nemocných, zatímco u věkové kategorie do čtyřiadvaceti je to jedno procento. Některé dřívější expertizy udávaly, že na SARS umírá jen šest až deset procent nakažených. Odborníci světové zdravotnické organizace jsou i nadále přesvědčeni, že inkubační doba činí v případě choroby, která se poprvé objevila loni na podzim v Číně, deset dní. Ačkoliv v žádné zemi SARS dosud nedosáhl rozsahu epidemie, tedy nemoci, při které jsou postiženy nejméně dvě procenta populace, pro vysokou úmrtnost je přesto za epidemii považován. WHO včera vydala doporučení k omezení cest do Pekingu, Hongkongu, autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, provincií Kuang-tung a Šan-si, stejně jako tchajwanské metropole Tchaj-peje. Na území kontinentální Číny bylo v uplynulých čtyřiadvaceti hodinách zaznamenáno pět nových obětí nemoci a v Hongkongu čtyři. Celkový počet úmrtí tak přesáhl pět stovek.
O tom, jak rychle se onemocnění může šířit, svědčí zjištění ředitele Městské nemocnice v Tchaj-peji doktora Caj-ťin Čena, podle kterého se většina ze sto dvaceti osob, u nichž byl SARS na ostrově zaznamenán, nakazila od jednoho a téhož muže. Třináct z nich již zemřelo. Peking, který nezávislost Tchaj-wanu neuznává, čelí na kontinentu nemoci mimo jiné tím, že přísně trestá úředníky, kteří nedokázali zabránit jejímu šíření. Na druhé straně obdarovává medailemi a čestným titulem „revolučního hrdiny“ zdravotníky, kteří boji s chorobou sami podlehli. Podle ministerstva zdravotnictví v Pekingu tvoří pětinu nemocných právě zdravotnický personál. Vysoké procento onemocnění bylo zaznamenáno také mezi zdravotními sestrami v Hongkongu. Na území požívajícím status zvláštní ekonomické zóny zemřelo až doposud na SARS deset osob, polovina nakažených se uzdravila.
První případ onemocnění v Rusku včera ohlásil hlavní hygienik země Gennadij Oniščenko. Jiné zdroje tuto informaci popírají.
V České republice dosud nebyl potvrzen žádný případ tohoto nebezpečného onemocnění. Testy, které provedl ve středu Státní zdravotní ústav u 40letého muže, jenž zemřel v Brně na těžký zápal plic poté, co se vrátil z Thajska, podezření na SARS definitivně vyloučily.

Zdroj: Hospodářské noviny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *