Seminář Jak porozumět svému psovi

Ve dnech 15 -16. 3. probehl seminář s Winkie Spiersovou, která je profesionální cvičitelkou psů a poradkyní ohledně chování. Provádí Bowenovu terapii jak zvířat, tak lidí. Žije v jihozápadní části Londýna. Je členkou prezidia Pet Dog Trainers of Europe a Asociace INTOdogs. Její první kniha How To Handle Living With Your Dog byla vydána v roce 2008.

 

 

 

Sobotní den byl věnován vysvětlení psí řeči těla, příkladům jednotlivých konejšivých sinálů. Bylo vysvětleno i to, jak psi rozumí řeči těla svých majitelů a jak lze neverbální komunikaci se psem využít ke zlepšení výcviku, ošetření a celkovému zlepšení vztahu mezi člověkem a psem.

Dalším důležitým tématem bylo welfare psů při soužití s lidmi. Winkie Spiersová popsala pět nejdůležitějších podmínek, které pes potřebuje k tomu, aby mohl vést spokojený život. První a nejdůležitější podmínkou je dostatek čerstvé a pitné vody 24 hodin denně, dále pestré a kvalitní krmení. Krmit pouze granulemi nestačí. Majitel by neměl psa v době krmení nijak omezovat nebo mu dokonce v přístupu ke krmení bránit, protože to může následně vést k rozvoji poruch chování.

Majitel by měl dále pečlivě sledovat zdravotní stav svého psa a nepoužívat pomůcky, které ho omezují v komunikaci či mu způsobují bolest jako např. stahovací obojky. Další podmínkou je umožnit psovi chodit pravidelně na toaletu, nenechávat ho dlouhé hodiny bez možnosti vyprázdnit se. Pes také potřebuje vhodné měkké místo na spaní. Pes by neměl být dlouhou dobu zavřený v kleci bez možnosti si pohodlně lehnout či se vyprázdnit.

Pokud chce mít majitel zdravého a sebevědomého psa, nemůže s ním dělat věci, které vyvolávají strach a bolest, nebo dopustit, aby to jeho psovi dělal někdo jiný, např. děti. Poslední podmínkou je umožnit psovi projevovat jeho přirozené, instinktivní chování, které je součástí jeho základního etogramu, např. hrabání či žvýkání.

Nedělní den byl věnován tomu, jak je vhodné uzpůsobit prostředí životu psa a jak může být zdravotní stav psa ovlivněn nevhodným prostředím. V domácnostech se totiž skrývá mnoho neviditelných zdravotních rizik. Patří mezi ně široká škála běžně používaných domácích čisticích prostředků a osvěžovačů vzduchu, které mohou být pro psy nebezpečné. Mnoho z těchto výrobků běžně používaných v domácnosti obsahuje chemické látky, ze kterých se uvolňují těkavé organické látky (VOC). To znamená, že molekuly jsou dostatečně lehké na to, aby se změnily v plyn a vznášely se ve vzduchu. U mnoha z těchto látek bylo prokázáno, že při dlouhodobém používání může dojít k rozvoji nádorového bujení či jinému poškození tkání. Pro psy, ale i jiná domácí zvířata, je toto riziko ještě vyšší než pro majitele, protože mají rychlejší metabolismus a menší plíce. U našich mazlíčků se tyto látky metabolizují mnohem rychleji a vzhledem k tomu, že i rychleji dýchají, dochází i k rychlejšímu vstřebávání toxických látek do krve.

Mezi tyto potenciálně škodlivé výrobky pro domácnost patří osvěžovače vzduchu, koncentrované WC čističe a čisticí prostředky do koupelen obecně,čističe odpadů, čisticí prostředky na sklo, čističe na troubu, čisticí prostředky na podlahu, kouření, pesticidy a insekticidy. Místo nebezpečných osvěžovačů doporučuje použít spíše éterické oleje, k čištění domácnosti pak jedlou sodu, ocet či obyčejnou zubní pastu, protože tyto věci jsou pro psy netoxické. Mnoho majitelů- kuřáků si neuvědomuje, že spolu s nimi kouř dýchají i jejich zvířata, u kterých je ale riziko rozvoje onemocnění dýchacích cest desetkrát vyšší než u lidí, protože kouř se drží spíše u země, kde se zvíře pohybuje.

Seminář proběhl v příjemném prostředí sálu na Marjánce v Praze na Břevnově, účastníci si pochvalovali milou a komorní atmosféru a zajímavé praktické informace o věcech z každodenního života, které mohou zlepšit soužití se psem.*

 

MVDr. Martina Načeradská

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *