Stavy hlavních druhů hospodářských zvířat loni v ČR klesly

Výjimku tvoří slepice a koně

Nejvýrazněji se snížily počty prasat, které poklesly téměř o pětinu. Výsledky soupisu hospodářských zvířat k 1. dubnu zveřejnil Český statistický úřad.
Stavy skotu se meziročně snížily o 2,7 procenta na 1,363 milionu kusů, z toho celkové počty krav klesly o 1,6 procenta. Prezident Agrární komory Jan Veleba předpokládá, že v důsledku nepříznivé situace chovatelů mléčného skotu bude krav i v příštích měsících rapidně ubývat.
Jelikož výkupní ceny okolo šesti korun za litr mléka podle farmářů nepokrývají výrobní náklady, a zemědělci tak přicházejí zhruba o půl miliardy korun měsíčně, začali již někteří z nich s likvidací svých chovů. V celé republice bylo v letošním prvním čtvrtletí poraženo zhruba 31.000 krav, což je skoro o 3300 kusů více než ve stejném období před rokem.
Prasat ve srovnání s loňským rokem ubylo o 462.000 kusů a jejich počty poklesly pod hranici dvou milionů. Stavy prasnic se snížily o 20,6 procenta na přibližně 142.000 kusů. Počty prasat se snižují nepřetržitě od roku 1997 a jsou v současné době nejnižší od roku 1946.
Chov prasat je pro domácí zemědělce nerentabilní, nedokážou zejména cenově konkurovat zahraničním velkochovům. Domácí poptávka po vepřovém je tak již zhruba z jedné třetiny uspokojována masem z dovozu a ČR již několik let není v této komoditě soběstačná.
Podle Jana Veleby může úbytek prasat do budoucna způsobovat přebytky na trhu obilí, neboť prasata jsou krmena zejména obilnými šroty.
Stavy drůbeže celkem se snížily o tři procenta na 26,490 milionu, o 155.000 kusů však meziročně přibylo slepic.
Mírně ubylo ovcí, kterých bylo o 0,3 procenta méně než v dubnu roku 2008. Naopak o necelá tři procenta vzrostly počty koní, jejichž počet přesáhl 28.000.
V důsledku snižování stavů zvířat klesá domácí zemědělská produkce, což potvrzují výsledky za první čtvrtletí. Celková výroba masa se v prvním čtvrtletí meziročně snížila o 10,8 procenta na 135.752 tun. Klesla výroba hovězího, vepřového i drůbežího. O 5,2 procenta na 568,8 milionu litrů se snížil také výkup mléka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *