Stavy prasat v hradeckém kraji klesly o 37 procent

Chov je ztrátový

Stavy prasat chovaných v Královéhradeckém kraji se loni meziročně snížily o 37 procent na 142 800 kusů. Největší měrou se na poklesu podílela prasata na výkrm, jejichž počet se snížil o 42 procent. Příčinou propadu stavů prasat je pokles výkupních cen vepřového masa a z toho vyplývající ztrátovost chovů. Cenová krize ve vepřovém mase trvá delší dobu. S chovem již skončila celá řada podniků. Stavy prasat se v kraji v posledních letech s různými výkyvy většinou držely nad hranicí 200 000 kusů. Za posledních devět let byly nejvyšší v roce 2002, kdy dosáhly více než 264 000 kusů.
Snížení stavů prasat loni postihlo všechny české kraje. Největší meziroční pokles ohlásili farmáři z Karlovarského kraje, kde prasat ubylo téměř o polovinu. Nejmenší úbytek, o téměř desetinu, naopak nastal na Plzeňsku. V celé zemi se loni chovalo 2,1 milionu kusů prasat.
Na rozdíl od prasat se stavy skotu v hradeckém kraji loni snížily jen nepatrně, o 0,6 procenta na 104.700 kusů. Kvůli poklesu cen mléka se letos chovy skotu také výrazně sníží. Pokles ale zřejmě nebude tak strmý jako u prasat. Zlikvidovat chov prasat je daleko jednodušší než vybít chov skotu.
Kvůli nízkým cenám mléka a dotační politice EU minulý týden v Praze protestovalo kolem 8000 zemědělců.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *