SZPI zakázala kandovaný ananas s 13x překročeným limitem pro barvivo SY

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vložila do evropského systému rychlého varování (RASFF) informaci o zjištění nebezpečné suroviny pro výrobu potravin – sušeného kandovaného ovoce „Ananas kostky - příchuť MANGO“ z Thajska. Šarže byla označena datem minimální trvanlivosti do 31. 12. 2014.

Laboratoř SZPI u předmětného vzorku zjistila třináctinásobné překročení zákonného limitu pro obsah barviva E110 – žluti SY. Rozbor prokázal přítomnost barviva v koncentraci 132 mg/kg, přičemž maximální povolené množství je 10 mg/kg.
Dovozce do České republiky Ing. Bohumil Kratochvíl – IBK TRADE, se sídlem Dolanská 7/337, 161 00 Praha 6,  zakoupil 500 kg závadné šarže od zahraničního partnera Vanda Preserved Food Co. Ltd. se sídlem na 57 Moo 7 Tambol, Saentor, Tamaka, Kanchanaburi v Thajsku. Ze zásilky 500 kg dovozce 380 kg prodal dvěma výrobcům v Česku, zbývajících 120 kg zůstalo ve skladu IBK TRADE. Vzhledem k tomu, že se závadnou šarži suroviny podařilo SZPI zajistit ve fázi výroby před uvedením hotové potraviny do tržní sítě, spotřebitelé nebyli ohroženi. S dovozcem inspekce zahájí správní řízení o uložení sankce.*

Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva – tiskový mluvčí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *