Testy na ptačí chřipku budou provádět v SVÚ Jihlava a Olomouc

Aviární influenza se doposud vyšetřovala pouze v Národní referenční laboratoři v SVÚ Praha.

Vyšetření uhynulých ptáků na ptačí chřipku začne od středy provádět také SVÚ Jihlava a od příštího pondělka SVÚ Olomouc. O rozšíření pracovišť pro vyšetřování uhynulých ptáků rozhodla Státní veterinární správa, z důvodu snížení nákladů na dopravu. Národní referenční laboratoř v Praze od počátku roku do 6. března vyšetřila 800 uhynulých kusů převážně volně žijících ptáků a drůbeže s negativními výsledky.
Pro první stupeň diagnostiky nemoci má jihlavské pracoviště dostatečné vybavení. Do Jihlavy se budou vozit uhynulí ptáci z Vysočiny, Pardubicka, Jihočeského kraje a z částí Západočeského kraje a Jihomoravského kraje, kde jsou k dispozici denní linky pro svoz vzorků. Mrtví ptáci se transportují ve dvou nepropustných obalech, po odběru vzorků se uloží do chladících kontejnerů, v nichž se pravidelně odvážejí k likvidaci do kafilérie.
Pokud virologové zjistí přítomnost viru H5 metodou PCR, odešlou vzorky do pražské referenční laboratoře k izolaci viru, při které je nutná větší ochrana člověka. V České republice bylo od počátku roku vyšetřeno 1292 uhynulých ptáků, z toho bylo 1118 volně žijících, dva papoušci a 172 kusů drůbeže; žádný nebyl nakažen.
Vyšetřeni budou ptáci, kteří náhle uhynou z podezřelé příčiny v počtu více než pěti kusů, u vodních ptáků pak i každý jedinec. Všichni nalezení uhynulí volně žijící ptáci v Evropě, u kterých byla prokázána ptačí chřipka, byly labutě nebo kachny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *