Thajští vesničané konzumují uhynulé ptáky

Zdravotní kampaň s cílem informovat obyvatele o riziku ptačí chřipky znovu zahájí Thajsko.

Úřady tak reagují na skutečnost, že místní vesničané ignorují oficiální doporučení a jedí drůbež, která zemřela za nejasných okolností.
Thajsko patřilo mezi země nejhůře postižené virem H5N1, ale od prosince 2005 nebylo zaznamenáno žádné nové úmrtí člověka nakaženého ptačí chřipkou a více než 200 dní žádný nový případ tohoto onemocnění u drůbeže. Úřady se ale obávají, že by infekce vyvolaná virem H5N1, který byl od roku 2003 příčinou smrti nejméně 131 lidí ve světě, včetně 14 Thajců, mohla snadno propuknout, pokud se veřejnost nechá ukolébat pocitem bezpečí.
Obavy zesílily minulý týden, kdy byla hospitalizována sedmiletá holčička s příznaky podobnými ptačí chřipce. Dívka z vesnice v provincii Pchitit, 340 kilometrů severně od Bangkoku, přišla do kontaktu s mrtvou drůbeží. Testy přítomnost H5N1 neprokázaly, ale úřady zjistily, že lidé ve vesnici snědli nejméně dvacet uhynulých kuřat a kachen.
Místní úřady nechaly utratit dalších 200 kusů drůbeže ve vesnici, než bylo prokázáno, že příčinou úhynu kuřat a kachen byla cholera. Podle thajského ministra zdravotnictví tento případ ukazuje, jak těžké je učit vesničany dodržovat bezpečnostní opatření kvůli ptačí chřipce. Lidé na venkově se často bojí hlásit úřadům podezřelé úhyny drůbeže z obavy, že bude jejich vlastní chov zakázán.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *