Tradiční setkání ČAVLMZ

XII. výroční konference ČAVLMZ se konala v příjemném prostředí Kongresového centra v Praze 23. a 24. října 2004.

Plenární sobotní přednášky na téma urolitiáza zahájil prezident ČAVLMZ MVDr. O. Huml. Etiopatogenezí, výskytem a diagnostikou urolitiázy, která se vyskytuje u domácích zvířat poměrně často, se zabýval prof. D. F. Senior, BVSc z veterinární kliniky v USA; ve své druhé přednášce hodnotil možnosti medikamentózní a chirurgické terapie s přihlédnutím ke spolupráci majitele. Přednáška MVDr. M. Vlašína, PhD., byla zaměřena na chirurgický přístup k urolitiáze a na prezentaci klinických případů orientovaných na dolní cesty močové u psů a koček včetně rentgenových snímků z praxe.
V neděli probíhaly odborné přednášky paralelně v pěti sekcích. Význam nutričního managementu prodeje krmiv ve veterinární praxi, obsah živin, výživu psa a kočky a individuální energetické nároky včetně rizikových faktorů hodnotily odborné konzultantky firmy A-VET s. r. o., MVDr. J. Roučková a MVDr. P. Miklišová. V tomto programu určeném pro veterinární techniky vystoupil také prof. D. F. Senior, BVSc, s dietami pro onemocnění ledvin a močového aparátu. V oftalmologické sekci se MVDr. P. Staňa z Vetparku v Ostravě zaměřil ve své přednášce na fyziologii a patologii variabilní triangulární protektivní struktury, třetího víčka. Viceprezident ČAVLMZ, MVDr. J. Beránek, z veterinární kliniky v Pardubicích se věnoval terapii progresivního zánětlivého a degenerativního onemocnění oka keratoconjunctivitis sicca, které vyžaduje u většiny případů celoživotní léčbu. MVDr. V. Knapík z kliniky Medipet (Zlín) popsal typy uzávěrů odvodných slzných cest a jejich výhody a nevýhody v klinické praxi. Kazuistiku chirurgického řešení neobvykle lokalizovaného tumoru a posttraumatické reparace ductus nasolacrimalis včetně diagnostiky a léčby hypertenzivní retinopatie koček uvedl Dr. A. Fellner z Kleintierklinik Ried (Rakousko).
Etiopatogenezi, diagnostiku a metody konzervativní terapie přednesl prof. D. F. Senior, BVSc v sekci nemoci dolních cest močových koček a své zkušenosti v chirurgii dolních cest močových u koček uvedl MVDr. M. Vlašín, PhD.
Zevní skeletní fixací se zabýval dr. Yves Latte (Grenoble, Francie), který popsal zevní klasické fixátory a s jejich praktickým využitím seznámil posluchače MVDr. R. Nejez z Vetcentra v Ostravě-Porubě. Přestože vnitřní fixace zlomenin jednoznačně převažuje, existují případy, kdy je použití zevního fixátoru nezastupitelné anebo ve srovnání s vnitřní fixací přináší nesporné výhody.
V poslední dermatologické sekci přednesl zajímavou problematiku dermatofytóz MVDr. M. Vondřička z Veterinární kliniky pro malá zvířata ve Strakonicích. MVDr. J. Rybníček z kliniky Jaggy prezentoval posluchačům racionální diagnostický postup u těchto dermatologických zoonóz, odběr materiálu a diagnostické testy u suspektně alergických pacientů včetně nezbytného rutinního hematologického a biochemického vyšetření krve. Náročnou a dlouhodobou diagnostiku alergií, intradermální kožní testy a příčiny falešně negativních reakcí včetně potřeby věrohodného, ne však patognostického histologického vyšetření přiblížila svým kolegům MVDr. R. Fábiková.
Do posterové sekce byl zařazen prolaps třetího víčka – četnost výskytu a chirurgické možnosti jeho léčby MVDr. V. Knapíka z Medipetu Zlín. Po přednáškách proběhly přínosné panelové diskuse. Výroční konference byla výborně zorganizovaná a přednášky v mateřském i v německém, anglickém a francouzském jazyce na vysoké odborné úrovni zaujaly všechny účastníky tradičního výročního setkání.

Irena Sekaninová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *