Úhyn ryb v Labi asi způsobila souhra náhod

První rozbory vody z Labe neprokázaly, že by nedávný úhyn ryb v řece mezi Velkým Osekem na Kolínsku a Poděbrady měl na svědomí nebezpečný kyanid. Důvodem úhynu však nebyl ani snížený obsah kyslíku.

Prvních asi 30 uhynulých ryb se objevilo v úterý u zdymadla ve Velkém Oseku. Jednatel středočeského rybářského svazu Pavel Horáček už dříve řekl ČTK, že množství mrtvých ryb lze těžko odhadnout. Řada z nich totiž uhynula před delší dobou a byla v pokročilém stadiu rozkladu. Bude se podle něj jednat o metráky, možná tunu.
V lednu unikly do Labe z kolínského podniku Lučební závody Draslovka odpadní vody s obsahem kyanidů. Zamořily tehdy 83 kilometrů řeky a zahubily asi deset tun ryb. Podle prvních indicií zvýšené kyanidy nyní nebyly prokázány. Ostatní látky nejsou nijak dramaticky zvýšeny a nic nenasvědčuje tomu, že by do vody byly vypuštěny nějaké chemické látky. Rozbory vody, která byla vzápětí z řeky odebrána, prokázaly nižší hodnoty kyslíku. Nijak mimořádné nebyly ani zjištěné hodnoty dusitanů, dusičnanů nebo chemikálií. V normě byly i hodnoty vody odebrané z řeky přímo u firmy Lučební závody Draslovka.
Příčinou úhynu je podle Petra Makovského z České inspekce životního prostředí něj zřejmě souhra různých faktorů, například zvýšená teplota vody, zvýšený tlak, vytření ryb ve vodě s nedostatkem kyslíku i možné onemocnění ryb.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *