USA a Rusko ukončí spor o obchodu s drůbežím masem

Washington a Moskva se dohodly, že ukončí obchodní spor, který hrozil zablokováním amerického vývozu drůbeže do Ruska. Obě strany se také dohodly na nové zdravotní certifikaci. Ta zahrne testování, inspekce, hygienické požadavky a dokumentaci u dodávek americké drůbeže.

Rusko bylo největším zahraničním odběratelem levného amerického drůbežího masa, především kuřecích a krůtích stehen za zhruba 640 miliónů dolarů ročně. Letos se však tok drůbežího masa z USA do Ruska téměř zastavil, protože Moskva žádala nový zdravotní a bezpečnostní standard dodávek. Obchodní spor poškodil některé americké potravinářské firmy, protože po ruských protestech se maloobchodní ceny masa v USA propadly a domácí trh byl zaplaven nadprodukcí drůbežího masa.
Posledním bodem jednání mezi Moskvou a Washingtonem bylo virové onemocnění drůbeže, které postihlo chovy v několika státech unie, obecně však lidské zdraví neohrožuje. Dohoda má za cíl vysvětlit, jak USA s drůbeží se slabou formou choroby naloží. Mezinárodní veterinární organizace podle Američanů tuto formu nekvalifikují jako nemoc. Ruská strana ale i z této formy onemocnění vyjadřuje obavy. Američtí a ruští vědci proto budou společně tuto ptačí virózu studovat a analyzují rizika.
Zatímco Rusko po celý rok vyjadřovalo obavy ze zdravotních parametrů americké drůbeže, Spojené státy namítaly, že Moskva pouze zavedla neférovou obchodní bariéru. Američané v rámci dohody budou muset vytvořit pro drůbež určenou pro Rusko nové bezpečnostní certifikáty, protože se ruská strana obávala zneužití a falšování dosavadních dokumentů. Konečným termínem pro vznik těchto certifikátů je podle agentury Reuters polovina září.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *