Utrácet při BSE se bude dál

V dohledné době nedojde ke změně metodiky při tzv. nemoci šílených krav. Snaha ministra zemědělství Palase v této věci narazila na neústupnost Bruselu, obávajícího se jakékoliv narušení důvěry spotřebitelů v bezpečnost potravin.

Diskuse s Bruselem o případných změnách sice bude pokračovat, podle Palase však v dohledné době systém (preventivních porážek) nebude možné změnit. Českým problémem je vysoká koncentrace chovu, která vede k nuceným porážkám stovek vrstevnic nakaženého kusu. Například Španělsko a Irsko celkem zjistily shodně po 120 případech BSE, avšak celkový počet utracených kusů odpovídá dvěma posledním českým případům, 1100 zvířatům.
Prioritou v každém případě zůstává bezpečnost potravin a ochrana zdraví spotřebitelů, i když tento systém znamená utrácení velkého počtu dobytka. K systému, který by toto zpochybnil, bychom proto podle Palase v žádném případu nemohli přistoupit.
EU nyní přispívá na testy. Dosud jich bylo provedeno více než 480.000. Jeden stojí 1450 korun, z čehož EU hradí 50 procent. O další pomoci bude Palas dále jednat. Případné kompenzace za utrácení velkých stád patří do kompetence generálního ředitelství pro zemědělství, spadajícího pod komisaře Franze Fischlera, kterého Palas rovněž oslovil.
V Evropské unii se dosud objevilo 1111 případů BSE, z toho 491 ve Velké Británii.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *