V Austrálii žije volně 57 milionů klokanů

Přemnožení těchto zvířat chce vláda vyřešit antikoncepčními přípravky.

Úřady kolem australského hlavního města Canberry se tak snaží zmírnit nárůst klokaní populace, která se vymyká kontrole. Ochránci zvířat tento krok vítají, protože je podle nich lepší, než střílení přemnožených vačnatců, národního symbolu této země.
V Austrálii žije volně zhruba 57 milionů klokanů, což je téměř trojnásobek počtu obyvatel. Divocí vačnatci ničí úrodu i majetek a soupeří s chovnými zvířaty o potravu a vodu. Ročně jsou v Austrálii vyhubeni miliony těchto živočichů, přesto jejich počet nadále stoupá.
Problém je zvláště palčivý v okolí Canberry, kde pětileté sucho zahnalo značné množství klokanů do okrajových čtvrtí, kde představují hrozbu pro řidiče – v roce 2004 zavinili klokani 70 procent všech nehod. V hlavním městě, kde žije 300.000 lidí, způsobili klokani v roce 2004 600 dopravních nehod.
Místní vláda v Canbeře proto nyní oznámila, že vyzkouší antikoncepční přípravky přidávané do trávy v níže položených oblastech, kde se klokani krmí. V minulosti už úřady zkoušely vasektomii samců či antikoncepční implantáty pro samice, ale ani jedna z metod nebyla účinná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *