V Británii vybíjejí chrty, kteří se nehodí k závodům

Závody chrtů si na britských ostrovech stále udržují popularitu, ročně je zhlédne odhadem 3,5 milionu diváků.

V Británii byly údajně v posledních letech tajně zabity tisícovky zdravých chrtů protože nebyli dostatečně způsobilí pro tradiční profesionální závody těchto psích plemen (Daily Mail, VB).
Skandál odstartovala o víkendu reportáž Sunday Times, v níž vyšlo najevo, že jeden z rasů v minulých 15 letech připravil speciální pistolí o život více než 10.000 závodních greyhoundů. Jejich ostatky pak zakopal na pozemku za svým domem.
Bohužel se nejedná v této zemi o ojedinělý případ. Ačkoliv mluvčí pořadatele závodů prohlásil, že zabíjení zdravých psů absolutně odporuje pravidlům organizace, případem by se měla na zvláštním zasedání zabývat příslušná pracovní skupina britského parlamentu.
Závody chrtů si na britských ostrovech stále udržují popularitu, ročně je zhlédne odhadem 3,5 milionu diváků. Vysoký je rovněž objem uzavřených sázek, který se pohybuje kolem 2,5 miliardy liber (asi 104 miliardy korun). Ušlechtilí štíhlí psi se dožívají 12 až 14 let, výkonnost pro potřeby profesionálních závodů si však udrží maximálně dvě sezóny.
Podobný případ krutého nakládání s nepohodlnými psy byl zaznamenán začátkem roku také ve Španělsku. Britský list The Observer tehdy napsal, že majitelé chrtů ve Španělsku jich každoročně zabijí kolem 50.000 kvůli tomu, že zvířata zestárla, nebo se ukázala být příliš pomalá na to, aby se hodila k lovu. Jednou z používaných metod je uškrcení zvířete na smyčce, ale byly zaznamenány i případy, kdy byl pes svržen do studny, upálen zaživa nebo mu byl injekčně aplikován bělící prostředek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *