V České republice v posledních letech mírně přibývá včelařů i včelstev

Tento příznivý trend by mohl být ovlivněn celním zvýhodnění Ukrajiny. Tuzemský trh by tak mohl být ohrožen levnými medy z východu.

Potenciální hrozba z východu by mohla ceny změnit. V současné době včelaři prodávají kilogram medu  zhruba za 120 korun, obchodníci  kolem 150 korun. Cena východního medu se může pohybovat kolem 50 korun. V obchodech se vyskytují medy z neznámých zdrojů, kolem 60 korun za kilogram.
Spotřebitelé v posledních letech nakupují med stále častěji přímo od včelařů, kteří svou produkci bez problémů prodají. Včelařů je u nás asi 47 000. Počet včelstev se pohybuje mezi 500 000 až 600 000. Většina včelařů vlastní zhruba pět až deset včelstev. Několik farem v České republice vlastní 500 až 1000 včelstev a včelařením se živí.  Počet včelařů se v posledních letech zvýšil pomocí krajských samospráv, které s různou intenzitou začátečníky podporují. Hustota zavčelení je u nás téměř nejvyšší v Evropě, ale je ohrožena vzrůstající zástavbou. Letošní včelařská sezóna teprve začíná, produkci medu může ohrozit sucho.*
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *