V Číně zemřel na SARS první cizinec

V neděli zemřel v Číně na smrtící zápal plic (SARS) první cizinec - třiapadesátiletý finský občan Pekka Aro. Do čínské metropole přiletěl po pětidenním pobytu v thajském Bangkoku 23. března, aby jako pracovník Mezinárodní organizace práce (MOP) pomohl připravit mezinárodní konferenci.

Několik dnů po příletu ho dostal vysoké horečky a průjem. Při příjmu k hospitalizaci vyslovil podezření, že se nakazil za letu. Během pobytu v nemocnici se jeho stav prudce zhoršoval, nemoci podlehl v neděli ráno. Čínské ministerstvo zdravotnictví týž den oznámilo, že Fin je 52. obětí nemoci v Číně. V Pekingu je mezi 19 nemocnými také jeden Kanaďan, který si chorobu rovněž přivezl z ciziny. Celkem je podle ministerstva v Číně již na 1250 případů, denně přibývá dalších deset. Mezinárodní agentury s odvoláním na Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) uvádějí, že počet obětí ve světě dosáhl 100 a nakažených je asi 2700. Nejvíce úmrtí bylo zatím zaznamenáno v Číně (52) a Hongkongu (22). Z Kanady je hlášeno sedm, ze Singapuru a Tchaj-wanu šest, ze Srí Lanky čtyři, z Vietnamu dvě a z Malajsie jedna oběť. V České republice je podle WHO 17 hospitalizováných s podezřením na SARS, podle českých úřadů však zůstávají v nemocnicích jen tři lidé.
Čínský ministr zdravotnictví Čang Wen-kchang se v sobotu omluvil za to, že Čína neinformovala lépe světovou veřejnost o SARS, šířícím se z jejího území. Peking se rozhodl posílat denně WHO zprávy o nových nákazách a úmrtích. Stalo se tak však teprve pět měsíců poté, co v jihočínské provincii Kuang-tung zemřel na SARS první pacient. Plánovanou cestu do Číny v uplynulých týdnech zrušilo již 136 tisíc zahraničních turistů a Peking se obává dalších negativních dopadů na čínskou ekonomiku.
Zdroj: Právo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *