V ČR přibývá ohnisek moru včelího plodu

Zatímco loni byla zaznamenána tři ohniska moru včelího plodu, na Benešovsku, Příbramsku i Kutnohorsku, letos již bylo potvrzeno 39 nových ohnisek. Nejvíce ohnisek nákazy bylo zjištěno ve středních Čechách.

Včelaři musí přijmout radikální opatření a včelstva spálit. Majitel dostává od státu za likvidaci včelstva částečnou náhradu. Součástí opatření je vyhlášení ochranných pásem, včelaři nesmějí přesouvat včelstva ani včelí matky na jiná místa a vzorky včelího plodu musí zaslat k bakteriologickému vyšetření. V případě nesplnění nařízení krajské veterinární správy hrozí chovatelům včel pokuta až 50 000 korun u fyzické osoby a až 200 000 korun, pokud jde o právnickou osobu.
Mor včelího plodu je bakteriální nákazou, která napadá a zabíjí zavíčkovaný včelí plod. Postupně může zdecimovat celé včelstvo. Spory moru přežívají v úlech a na pomůckách až několik desítek let. V České republice na rozdíl od jiných zemí platí zákaz terapie moru antibiotiky a včelstva v ohnisku nákazy se povinně likvidují. Nejčastěji se spálí spolu s úly.*
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *