V ČR výrazněji zdražilo hovězí i vepřové maso

Levnější jsou kuřata a některé mléčné výrobky.

Hovězí maso zadní za týden zdražilo v průměru o téměř dvě koruny na 167,66 Kč za kilogram, cena vepřové pečeně se zvýšila o tři koruny na 106,68 Kč/kg. O 4,40 Kč na 121,20 koruny za kilogram podražil i šunkový salám.
Zpracovatelé již koncem června uvedli, že postupné zdražení vepřového a hovězího masa o šest až osm korun za kilogram v průběhu prázdnin je nevyhnutelné. Důvodem je růst nákladů na energie, pohonné hmoty i vývoj na trhu EU, jehož vinou se od počátku roku zvýšila průměrná cena surovin z vepřového masa o více než 11 procent a z hovězího masa o více než 13 procent.
Tradičně převládají cenové rozdíly mezi jednotlivými regiony. Například vepřová pečeně byla tentokrát nejlevnější v Pardubickém kraji, kde stála 97 Kč/kg. Naopak v kraji Vysočina za ni zákazníci zaplatili, stejně jako před týdnem, 115,00 Kč/kg. Ještě výraznější rozdíly zjistil ČSÚ v 31. týdnu u másla. Zatímco Karlovarském a Plzeňském kraji ho zákazníci pořídili do 60 korun za kilogram, v Jihomoravském kraji stálo přes 80 korun. Tyto údaje zpracoval Český statistický úřad.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *