V Izraeli odmítají přijmout název prasečí chřipka

Prasečí chřipka? Nikoliv v židovském státě!

„Budeme ji nazývat mexická chřipka. Nechceme jí říkat prasečí chřipka,“ řekl na tiskové konferenci v Jeruzalémě náměstek izraelského ministra zdravotnictví. Zároveň ujistil, že izraelské úřady jsou připraveny čelit jakémukoli vývoji situace.
Prasečí chřipka prostě není pro izraelské úřady dost „košer“. Tímto výrazem se označuje nezávadnost potravin a jídel připravených podle přísných židovských náboženských předpisů. Prasata jsou ale v tomto smyslu považována za nečistá a konzumace vepřového je ortodoxním židům zakázána. I v Izraeli se ale v některých obchodech dostane maso, které není počínaje porážkou až po konečnou úpravu zpracováno košer způsobem.
Ohniskem nákazy novým virem prasečí chřipky je Mexiko, kde mu už podlehlo přes sto lidí. V posledních dnech se nákaza šíří do řady zemí. O víkendu byl i v Izraeli hospitalizován pro podezření z infekce muž, který se vrátil z Mexika. Podle vyjádření ředitele nemocnice prý ale první testy nákazu prasečí chřipkou u tohoto Izraelce neprokazují.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *