V Jeseníkách hledají místo pro chov ovcí

Ovce by se měly pást na lučních porostech v oblasti hlavního hřebenu Hrubého Jeseníku poblíž Petrových kamenů a Vysoké hole nad Ovčárnou, tedy v lokalitách, kde se dobytek pásl v minulém století. Zatím však ochránci přírody a farmáři nenašli místo, kde by mohl být postaven přístřešek pro pastevce a pro zvířata, aniž by se narušila příroda v Národní přírodní rezervaci.

„Experti od botaniků po lesníky myšlenku podpořili. Bohužel v oblasti, kde jsme chtěli chov umístit, není možné postavit příbytek pro ovčáka a košár pro ovce. V drsných klimatických podmínkách s častými bouřemi by podle odborníků nevydrželo ani speciální odolné plemeno ze Skotska,“ podotkla Kavalcová ze správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Ekologové si slibují spásání travin, které omezují v růstu vzácnou horskou květenu, farmáři zase očekávají na chov dotaci z Evropské unie.
Myšlenku chovu ovcí i přes dosavadní nesnáze nezavrhli. „Teď zpracováváme plán péče o Národní přírodní rezervaci Praděd a pátráme po dalších vhodných lokalitách. Jedna z nich by mohla být nedaleko nejvyšší hory Jeseníků Pradědu směrem na východ,“ dodala Kavalcová.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *