V Jihočeském kraji ubývá prasat, více je ovcí a koz

Důvodem jsou výkyvy ve výkupních cenách a růst dovozu vepřového masa po vstupu ČR do EU.

Podle ČSÚ se v letošním prvním čtvrtletí v kraji chovalo přes 340.000 prasat, ještě před třemi lety to ale bylo téměř o 60.000 kusů více.
Mnoho podniků proto chov prasat omezilo, nebo zcela zrušilo. Opačný stav je v chovu skotu. Za první pololetí přibylo meziročně na jihočeských pastvinách 8600 kusů dobytka. Farmáři tak chovali více než 220.000 krav, což je vyneslo na první místo v ČR před tradičně největší chovatele skotu z Vysočiny.
Chov skotu a využití zemědělské půdy k pěstování pícnin je specifické zejména pro horské a podhorské oblasti regionu. Zemědělcům se rovněž vyplatí prodat mladé kusy za hranice, kde za dobytek dostanou víc, než kdyby krávy krmili, a poté prodali v Česku.
V kraji roste v posledních letech zájem o chov ovcí. Podle ČSÚ měli zemědělci v regionu k 1. dubnu přes 21.500 ovcí, což bylo o třetinu více než před třemi roky. Na jihočeských loukách se tak pase nejvíc ovcí a beranů v ČR. Jedním z důvodů je podle zemědělců menší náročnost chovu. Místní chovatelé dávají přednost masným plemenům, chov pro mléko je výjimkou. Chovají se hlavně odolná plemena, která mohou být celoročně venku a obejdou se bez přístřešků a budov.
Jiná situace je u drůbeže. Jihočeští zemědělci sice ještě v roce 2003 chovali 3,5 milionu kusů drůbeže a na začátku letošního dubna už přes čtyři miliony kusů, meziročně však počet drůbeže na jihu Čech klesl o 14 procent. Ani letošní rok nebude pro chov drůbeže příznivý a dá se čekat, že stavy se budou dál snižovat. Chovatele ničí nízké výkupní ceny, které nepokrývají náklady. Důvodem je především obava z ptačí chřipky, která snížila poptávku po drůbežím mase. Navíc letošní sklizeň zřejmě přinese méně obilí, což povede ke zdražení krmných směsí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *