20.01.2003 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Německu začal výzkum o možnostech šíření BSE

Rozsáhlý projekt se uskutečňuje na hermeticky uzavřeném statku v Riemsu. Ve speciálně přestavěné hale němečtí vědci v rámci výzkumu infikují 56 telat 100 gramy nakažené mozkové tkáně z britských krav s BSE a po čtyři roky budou zkoumat infekční cesty smrtícího prionu.

Výzkum zmobilizovaly první případy BSE v Německu, které se zjistily koncem roku 2000 a do dneška jich bylo zaznamenáno na 240. Aby se zjistilo, jak se původce nemoci dostává do mozku, budou vědci v pravidelných několikatýdenních odstupech odebírat zvířatům krev, moč a kostní dřeň. Počínaje únorem pak každé čtyři měsíce usmrtí dvě až pět dobytčat a odeberou z nich desítky vzorků tkáně. „Dosud se můžeme jen domnívat, že původce se dostává nervovými cestami ze střev do mozku,“ říká ředitel Spolkového ústavu pro výzkum zvířecích infekčních nemocí Thomas Mettenleitner. Důkazy ale chybějí.
Cílem studie je také zjišťovat riziko konzumace hovězího masa pro člověka a studie tak bude mít význam i pro spotřebitelskou sféru. Souvislosti mezi BSE a smrtelnou variantou Creutzfeldtovy-Jakobovy nemoci u lidí zatím nebyly prokázány, ale ani vyloučeny.
Experiment za několik milionů eur navazuje na britské výzkumy z 90. let. Němci však hodlají získat vlastní vzorky, protože ty, které má k dispozici, pocházejí hlavně z mrtvých zvířat, u kterých se na nemoc přišlo až po jejich porážce. Slibují si také, že získají poznatky o intravitální diagnostice onemocnění.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down