Včelaři dostanou finanční podporu

MZe bude podporovat profesionalizaci včelařů obvyklou ve vyspělých zemích Evropské unie.

Příčinou zvýšeného úhynu včelstvech v ČR byly náročné klimatické podmínky způsobené vyšší průměrnou teplotou v zimních měsících.
Pětadvacetimilionová podpora včelařům, které vinou rozšíření varoázy způsobené nepříznivými klimatickými podmínkami nejvíce postihl úhyn včelstev, musí být rychlá a adresná. Včelaři by neměli s obnovou včelstev váhat. Uvedl to ministr zemědělství Petr Gandalovič v průběhu jednání se zástupci Českého svazu včelařů, které proběhlo v Poslanecké sněmovně. Podle něj je důležité, že se podařilo prosadit zvýšení podpory do sektoru rychle.
„Byli jsme si vědomi kritické situace v odvětví včelařství. Proto jsem rád, že kabinet v pondělí schválil náš návrh navýšit podporu o 25 milionů korun z rezerv ministerstva zemědělství. Způsob podpory, který jsme zvolili, je oproti alternativním návrhům jednodušší a rychlejší. Včelaři se proto nemusí obávat hrozících ztrát, peníze na obnovu včelstev dostanou včas,“ řekl Gandalovič.
Podle zdrojů ministerstva zemědělství došlo k úhynu více než 61 tisíc včelstev.
Podle ministra je třeba do budoucna třeba klást vyšší důraz na prevenci. „Je nutné naučit se podobným situacím předcházet, aplikovat léčebné kroky. K úhynu včelstev v letošním roce v České republice došlo i přes to, že finanční podpory směřující do včelařství z rozpočtu ministerstva a ze zdrojů EU jsou vysoké, na rok 2008 byla pro sektor včelařství vymezena celková částka přesahující 141 milionů korun,“ upozornil ministr.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *