Vědcům se podařilo oživit psa po třech hodinách

Pittsburghský ústav pro výzkum resuscitace vyvinul metodu, při níž je možné na nějaký čas zachovat organismus ve stadiu klinické smrti a znovu ho oživit. Vědci na to přišli při vývoji nové metody resuscitace lidí, když se jim podařilo přivést znovu k životu psy tři hodiny po jejich klinické smrti.

Ze žil pokusného objektu – psa, vědci odčerpali krev, která se pak nahradila solným roztokem zchlazeným na několik stupňů pod nulou. Zvířata byla potom považována za mrtvá, protože přestala dýchat, netlouklo jim srdce a jejich mozek nevykazoval žádnou aktivitu. O tři hodiny později byli psi oživeni vrácením krve saturované stoprocentním kyslíkem do těla a aplikací elektrických šoků.
Tělesná teplota psího těla klesá na pouhých sedm stupňů Celsia, takže se organismus nachází ve stavu podchlazení. Ačkoliv jsou zvířata klinicky mrtvá, jejich tkáně a orgány jsou perfektně uchovány. Poškozené cévy a tkáně pak lze napravit chirurgickým zákrokem.
Testy prokázaly, že zvířata jsou naprosto normální a nemají poškozený mozek.
Úspěchem u psů podle serveru NEWS.com.au otevřeli cestu k pokusům na lidech, které by prý mohly začít do roka. Vědci budou spokojeni, když se jim v tomto stavu podaří člověka udržet alespoň několik hodin. Věří, že by to mohlo být dost na to, aby se podařilo zachránit například životy zraněných na bojišti nebo lidí, kteří ztratili hodně krve po bodných či střelných zraněních.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *