Virus A/H1N1 nebyl u prasat nikdy zaznamenán

Podle analýzy jde o kombinaci viru chřipky lidské, prasečí a ptačí

Počet pravděpodobných obětí tzv. „nového typu prasečí chřipky“ v Mexiku se zvýšil na 103. Informoval o tom dnes mexický ministr zdravotnictví José Ángel Córdoba s tím, že u 22 zemřelých pacientů byla přítomnost smrtícího viru A/H1N1 v těle oficiálně potvrzena a u 81 případů existuje podezření.
Córdoba upřesnil, že v zemi bylo hospitalizováno kolem 400 lidí z celkových asi 1614 případů, u kterých vzniklo podezření na nakažení touto dosud neznámou virovou chorobou.
Dvacet potvrzených případů infekce „novým virem prasečí chřipky“ je hlášeno ze Spojených států a šest z Kanady. Možné případy onemocnění jsou prověřovány také v dalších zemích, od Španělska až po Nový Zéland.
Strach ze šíření „prasečí chřipky“ již vedl mnohé státy k přijetí přísných bezpečnostních opatření, jak k tomu vlády vyzvala Světová zdravotnická organizace.
České ministerstvo zahraničí z preventivních důvodů tento týden uzavřelo konzulární oddělení velvyslanectví v hlavním městě Mexika. V případě potřeby mohou lidé volat na pohotovostní telefon +5544 5521092399.
Na svých stránkách www.mzv.cz české ministerstvo upozorňuje, že v mexické metropoli byl omezen provoz kulturních institucí a vyloučeno není omezení veřejné dopravy. Při cestách do Mexika ministerstvo doporučuje dbát na zvýšenou hygienu, omezit fyzický kontakt s lidmi a pokud možno se vyhýbat většímu shromáždění lidí.
V Singapuru, Thajsku, Japonsku, Indonésii a na Filipínách obnovili v souvislosti s šířením nového typu prasečí chřipky na letištích zařízení, kterými byla kontrolována teplota cestujících během epidemie těžkého akutního syndromu dýchacích cest (SARS) v roce 2003. Podobná měření zavedla i Jižní Korea a Indonésie, v Malajsii po výstupu z některých letů měří pasažérům teplotu zdravotníci.
V Rusku, Hongkongu a na Tchaj-wanu oznámili kontroly všech letadel ze Severní Ameriky, přičemž pasažéři vracející se s horečkou budou dáni do karantény. Lidé v Číně, u nichž se do dvou týdnů po návratu objeví chřipkové příznaky, jsou povinni hlásit se úřadům.
Novozélandské úřady dnes oznámily, že monitorují již druhou skupinu studentů, kteří navštívili Mexiko. Ministr zdravotnictví sdělil, že dva nemocní studenti a jeden rodič z patnáctičlenné skupiny, jež se právě vrátila z třídního výletu do Mexika, jsou testováni na prasečí chřipku.
Jiná skupina 35 novozélandských studentů a učitelů je pod drobnohledem již od neděle a u devíti žáků a jednoho učitele je podle úřadů pravděpodobné, že se prasečí chřipkou infikovali. Podle výpovědi jedné z nemocných studentek žáci bydleli posledních několik dní zájezdu v domovech mexických rodin, aby si zlepšili španělštinu.
Všichni potenciální nemocní dostávají lék Tamiflu a setrvávají dobrovolně v karanténě. Výsledky testů na přítomnost viru „prasečí chřipky“ v jejich tělech, které probíhají v laboratoři WHO v Austrálii, se předpokládají během několika dnů.
Několikadenní čekání na výsledky testů chtějí výrazně zkrátit vědci v Hongkongu, kde již vláda a místní univerzity spolupracují na vývoji rychlejších testů, jež by výsledky dodaly v rozmezí několika hodin. Test má být připraven nejpozději do 14 dnů.
Čína a Rusko pozastavily dovoz prasat a vepřových produktů z Mexika a oblastí Spojených států, kde byly zjištěny případy prasečí chřipky, tedy Texasu, Kansasu a Kalifornie. Indonésie, země nejhůře postižená ptačí chřipkou, dnes oznámila zákaz veškerého importu vepřového.
Nemoc se šíří vzduchem a projevuje se převážně jako běžná chřipka – rýmou, suchým kašlem, bolestmi svalů, hlavy i v krku a vysokými horečkami. V některých případech bylo zaznamenáno i zvracení a průjem. Oběťmi nákazy jsou doposud překvapivě převážně mladí, zdraví lidé ve věku mezi 25 a 45 lety.
Americký ministr zemědělství již v neděli zdůraznil, že odvětví vepřového masa v USA nenese vinu na dvacítce případů „prasečí chřipky“ u místních obyvatel. „Nic dosud nenaznačuje, že by prasata byla virem nakažena… Tento virus se navíc nepřenáší stravou, takže nelze chytit prasečí chřipku konzumací vepřového či produktů obsahujících vepřové,“ prohlásil ministr.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *