Vláda proti obnově náhrad za škody způsobené kormorány

Podle vlády je nepřijatelné povolení plošného odlovu kormorána a současné vyplácení kompenzačních škod, které kormoráni způsobují.

Zákonodárci budou s vyjádřením vlády projednávat návrh skupiny poslanců, podle něhož by se rybářům vrátily náhrady za ztráty způsobené kormoránem velkým. Kabinet poukázal na to, že už dříve ministerstvo životního prostředí vydalo povolení k odlovu těchto ptáků.

Kormoráni, které pokládají rybáři za škodnou, nejsou od loňského dubna uvedeni ve vyhlášce jako zvláště chránění živočichové a stát přestal vyplácet kompenzace. Předkladatelé v důvodové zprávě novely příslušného zákona předpokládají, že stát by na náhradách vyplatil šest až osm milionů korun ročně. Podle kabinetu by náhrady mohly dosáhnout až 150 milionů korun ročně.
Podle současné předlohy je ze zákona zrušeno ustanovení, kdy je náhrada za škody vyplácena pouze u živočichů zaznamenaných v příslušné vyhlášce. Legislativa neupravuje vlastnictví volně žijících živočichů, v tomto případě ryb, kdy novela stanoví, že poškozeným bude uživatel rybářského revíru s povolením rybářského práva. Vlastnické právo by mohli lidé dokládat podle kabinetu pouze u ryb v uzavřených nádržích, třeba v rybnících, nikoli v revírech, tedy ve vodních tocích.

Rybáři protestují proti změně ohledně kormoránů. Poukazují na to, že jediným důvodem, proč kormorán zmizel z vyhlášky, byla úspora peněz za vyplácení škod. Rybáři také tvrdí, že příčinou přemnožení ptáků je stát.
Vyškrtnutí kormorána velkého ze seznamu nejvíce ohrožených druhů, kterým hrozí vyhynutí, ale neznamená, že již není dál chráněn. Vztahují se na něj vedle příslušných zákonů i unijní směrnice.*
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *