Vláda schválila rozpočet zemědělského fondu na příští rok

Celková částka se pohybuje v rozsahu 40,3 miliardy korun, podobně jako letos. Na této částce se bude 34,3 miliardy podílet Evropská unie a šest miliard bude vyčleněno ze státního rozpočtu. Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF) zajišťuje především vyplácení agrárních dotací.

Z agrárních dotací je podpořena také značka Klasa a akce mléko do škol. Nejvíce se mají na výplatách podílet přímé platby zemědělcům, zhruba 23,6 miliardy korun unijních prostředků. Na přechodnou vnitrostátní podporu je určeno 880 mil. Kč ze státního rozpočtu. Na Program rozvoje venkova je připraveno 13,6 miliardy korun z toho 10,2 miliardy korun z EU a 3,4 miliardy z národních zdrojů.

 Z celkové částky 40,4 miliardy korun má být letos věnováno 38 miliard na společnou zemědělskou politiku. Pro marketing je určeno 250 milionů. Na správní výdaje fondu bylo stanoveno 1,8 miliardy korun.

SZIF spravuje a kontroluje opatření z Evropského zemědělského záručního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského námořního a rybářského fondu. Zároveň kontroluje, zda jednotliví zemědělci pobírají dotace oprávněně. Spravuje také národní značku kvalitních potravin Klasa a značku Regionální potravina. Návrh rozpočtu nyní bude projednán ve sněmovním zemědělském výboru a následně jej posoudí sněmovna.*

 Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *