Výkrmnu prasat řídí počítač

Jedna z největších farem v Moravskoslezském kraji ve Stonavě na Karvinsku otevřela minulý týden počítačem řízenou výkrmnu prasat. Počítač řídí napájení a krmení prasnic a klimatizaci.

Podnětem k 2,5 milionové investici byla pro majitele Tadeáše Kocha směrnice EU, která zrušila takzvané zabijačky na objednávku, což byl podle jeho slov hit farmy. Podle předpisů EU teď musí maso 24 hodin dozrávat v chladicím boxu a teprve po veterinární prohlídce si ho mohou lidé převzít, a ne po několika hodinách jako předtím. Zákazníky už to tolik nelákalo a farma přišla na tržbách o dva až tři miliony korun ročně.
Nová výkrmna má roštové ustájení prasnic, výkaly propadávají roštem do plastové vany s vodou. Tento systém se zatím v Česku používá asi na pětině farem.
Proti výkyvům zemědělského trhu se podnikatel pojistil, kromě farmy vlastní i stavební firmu. Díky tomu ušetřil i při rozšiřování farmy, u cizí firmy by ho vybudování nové výkrmny stálo nejméně dvakrát tolik.
Před dvěma lety vybudovala farma pro prasata novou porodnici, porodnost se poté zvýšila o pětinu. Na 300 prasnic za rok připadá 7200 selátek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *