Výkupní ceny drůbeže klesají

Producenti drůbeže jsou znevýhodněni také dovozy z jiných členských zemí EU.

Dovozy levného drůbežího masa se týkají především z Polska, Nizozemska, Slovenska, Francie a Itálie. Producenti kuřat již rok prodělávají a zpracovatelé v současnosti platí za kuřata pod 20 korun za kilogram, náklady jsou ale nad 20 korunami. Producentům nezbývá než dál vyrábět, protože odstavit stáje znamená už nikdy neobnovit provoz.
Výrobci by na pokrytí nákladů potřebovali 22,5 až 23 korun za kilogram kuřete. Zpracovatelé ale nejsou schopni prosadit proti tlaku řetězců takovou cenu drůbežího, aby byli schopni jateční zvířata odpovídajícím způsobem zaplatit.
Zhruba 30 procent drůbežího masa je vyváženo do Německa. Na současnou situaci je možné reagovat tak, že podíl vývozu se podstatně zvýší a do zahraničí se prodá třeba i celá produkce, 16.000 tun kuřat ročně. Německý odběratel platí vyšší cenu a má kratší lhůty splatnosti.
Zatímco export je proti loňsku menší, dovoz se zvyšuje, ale za nižší ceny než loni. Za pět měsíců se dovezlo 27.000 tun drůbežího masa, přičemž měsíční objemy jsou meziročně větší. Roční produkce drůbežího masa se v ČR pohybuje přes 300.000 tun živé hmotnosti. Obavy spotřebitelů z ptačí chřipky byly letos v zimě příčinou poklesu poptávky v některých evropských zemích po drůbežím mase o desítky procent. V ČR měla nákaza podstatně menší vliv na objem odbytu drůbežího masa, klesly ale jeho ceny, a to především vlivem dovozu levných přebytků z jiných států.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *