Výrobci krmiv pro psy a kočky neznají krizi

Počty psů a koček se na Západě sice příliš nemění, ale jejich majitelé vynakládají stále více finančních prostředků na jejich výživu. Krmivo pro pet zvířata je šité přímo na míru, ať už bio či dietní. Normy a standardy kvality jsou stejné jako u potravin pro lidi.

Podnět k výrobě krmiva daly společnosti Nestlé a Mars. Tento lukrativní sektor vyrábí i potraviny určené pro lidi. Pet zvíře je považováno za plnoprávného člena rodiny. Domácí zvířata, která byla dříve krmena zbytky od stolu, mají dnes k dispozici v západních hypermarketech 300 různých druhů krmiva. Jsou to např. sušenky s lososem pro kočky, krokety pro malého obézního psíka či velkého dynamického hafana, pamlsky pro gurmánského kocoura a žvýkací bonbony s eukalyptem. Ve Francii je krmivo pro domácí zvířata třetím nejvýznamnějším artiklem po kávě a sušenkách. V USA a v Evropské unii, které jsou dvěma největšími trhy na světě, se v posledních 15 letech prodej krmiva pro domácí zvířata zdvojnásobil.

Podle poradní společnosti Alcimed by měl v příštích letech růst světový trh s krmivem pro domácí mazlíčky o pět procent ročně, zejména v rozvíjejících se zemích, jako je Brazílie. Loni trh krmivem, včetně péče o domácí zvířata, dosáhl 90 miliard eur (2,4 bilionu Kč). S tímto průmyslem obchodují stejné gigantické skupiny jako s potravinami pro lidi. Krmivo pro zvířata je prioritní aktivitou americké společnosti Mars proslavené čokoládovými tyčinkami. Tato společnost vlastní také značky krmiv Royal Canin, Whiskas, Pedigree a Frolic.

Výrobci neváhají před velkými investicemi. Společnost Mars nedávno investovala téměř 100 milionů eur (2,7 miliardy Kč) do svého třetího inovačního střediska a za téměř 2,7 miliardy eur (73 miliard Kč) odkoupila divizi krmiva pro zvířata společnosti Procter & Gamble.
Nestlé a Mars vlastní několik výzkumných ústavů zabývajících se výhradně potravou pro domácí zvířata. Hlavní tendencí jsou produkty přizpůsobené plemeni, úrovni aktivity zvířete a problémům s trávením. Royal Canin nabízí zinek a omega-3 mastné kyseliny pro německé ovčáky a jejich kožní problémy, odlehčené verze pro nenasytné labradory a dokonce krokety uzpůsobené mlsnému jazýčku perských koček. Francouzská Nestor Bio vyrábí biodrůbež, rýži z Camargue, rozmarýn a olivový olej.

Někteří výrobci snižují náklady a přidávají do krmiva pro zvířata cereálie. Produkty velkých značek jich mohou obsahovat více než 50 procent, přestože pes je téměř výhradní masožravec a kočka je zcela masožravá. Rakouská veterinární lékařka Jutta Zieglerová v knize Toxické krokety pranýřuje vytváření neexistující potřeby u zvířat. V reakci na to se někteří majitelé zvířat vracejí k přirozenější potravě na bázi syrového masa.*

Zdroj: www.ctk.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *