Vývoj a kvalita ryb může být ovlivněna toxiny sinic

Toxiny, které sinice produkují, se ukládají v těle ryb.

Velké množství sinic ve vodních nádržích může mít vliv na vývoj i kvalitu ryb.
Toxiny, které sinice produkují, se ukládají v těle ryb, převážně v trávicím traktu a kůži, ve svalovině je jich uloženo zhruba 15 až 20 procent. Lidé by neměli jíst vnitřnosti a kůži ryb nalovených ve vodách s přemnoženými sinicemi.
Výzkumy dopadu sinic na vývoj ryb jsou teprve v počátcích. České zákony na rozdíl od vodárenských a rekreačních nádrží problém sinic v rybochovných nádržích nijak neupravují.
Brněnská přehrada je nejvíce zamořená nádrž sinicemi v České republice. Sinice jsou v hojném počtu zastoupeny i v nádržích Nové Mlýny na Břeclavsku, nádržích Orlík a Slapy na Vltavě, Plumlov na Prostějovsku, Máchovo jezero nebo Lipno.
Vliv většího výskytu sinic a jeho dopad na ryby a další organismy ve volné přírodě je jedním z dalších úkolů bádaní Centra pro sinice a toxiny. Loni vzniklo v Brně ve spolupráci Akademie věd ČR, Masarykovy univerzity a dalších organizací. Sinice poškozují v ČR podle výzkumů centra vodu v 83 procentech nádrží. Na hladinách vytváří zelené povlaky a způsobují zapáchání vody a cyanobakterie, které produkují, působí zdravotní potíže koupajícím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *