WHO požaduje studii pro optimální léčbu pomocí Tamiflu

Neexistuje přímá klinická studie, která by prokázala, že Tamiflu je účinný proti onemocnění člověka způsobenému virem H5N1.

Zástupci Světové zdravotnické organizace (WHO) oznámili, že požadují studii, která by stanovila optimální dávkování léku Tamiflu proti ptačí chřipce. Tuto zprávu WHO uveřejnila na svých webových stránkách. Studie je podle WHO důležitá, neboť přesto, že se s tímto lékem počítá při léčbě suspektních případů ptačí chřipky a k ochraně zdravotnických pracovníků, z dosavadních klinických studií chybí dostatek důkazů o jeho účinnosti proti smrtícímu viru H5N1.
Vysoce patogenní virus ptačí chřipky H5N1 zahubil dosud celkem 98 osob, což je zhruba polovina nakažených od roku 2003. Experti se však obávají pandemie, která by mohla nastat poté, co by se virus stal přenosným mezi lidmi.
Ve svém prohlášení WHO uvádí, že neexistuje přímá klinická studie, která by ukázala, že oseltamivir (Tamiflu) je účinný proti onemocnění člověka způsobenému H5N1.
Protože nebylo žádnou klinickou studií určeno ani jeho optimální dávkování, je podle WHO nutné provést prospektivní klinickou studii, která by stanovila optimální dávkování a dobu léčby oseltamivirem při infekci H5N1.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *