Z Číny se dováží nekvalitní med

Zatímco západní Evropa dovoz čínského medu zakázala pro podezření, že obsahuje zbytky antibiotik po léčbě včelího moru, do českých obchodů se med z východní Asie dováží dál. Podle tajemníka Českého svazu včelařů Miloslava Peroutky takovýto med zdraví lidí spíš škodí než prospívá. Přesto dovoz čínského medu do ČR dokonce na začátku roku stoupl.

Jiří Drápal ze Státní veterinární správy prohlásil, že je dovozový med kontrolován, zda neobsahuje zárodky včelího moru, který by se touto cestou mohl k nám zavléci. Dosud se však netestovalo, jestli dovezený med neobsahuje zbytky antibiotik. Letos se začaly provádět namátkové kontroly i na obsah reziduí antibiotik.
Jen v lednu se z Číny přivezlo téměř třikrát více medu než za celý loňský rok. Přitom zárodky včelího moru vloni obsahovala čtvrtina dodávek medu ze zahraničí. Podle informací státní veterinární správy se však zásilky musely vrátit a do země se vůbec nedostaly. Český med by zbytky antibiotik neměl obsahovat, protože včelí mor se tady léčit nesmí. Pokud se nemoc objeví, chovatel musí spálit všechny včely i se včelínem.
Zdroj: Mf Dnes

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *