Začala druhá etapa utrácení krav kvůli BSE

Dalších zhruba 300 kusů skotu z Lomnice nad Popelkou, kde byl zjištěn sedmý případ BSE, utratí do konce týdne v asanačním podniku v Žichlínku na Ústeckoorlicku. Denně může být v kafilérii zlikvidováno 60 až 70 kusů.

V první etapě, která trvala od 19. do 22. listopadu, veterináři v asanačním ústavu utratili 274 vrstevnic nakažené krávy z chovu společnosti Zeos z Lomnice na Semilsku. V poslední, třetí etapě přijdou na řadu krávy, u nichž se musí počkat na otelení. Na porážku by měly podle ředitele Krajské veterinární správy v Hradci Králové Václava Dlauhoweského jít během ledna až února příštího roku. Celkem se porážky týkají téměř 900 kusů ze čtyř chovů v Libereckém a Hradeckém kraji.
Metodický postup, při kterém se utrácejí vrstevnice a potomci nakaženého kusu, kritizují zemědělci. O českých výhradách a návrzích proto v Bruselu jedná ministr zemědělství Jaroslav Palas se zástupci Evropské komise. Česko navrhuje, aby se krávy určené k utrácení nechaly naživu do konce laktace.
Česká republika vyšetřila od počátku roku 2001 do konce letošního listopadu na nemoc šílených krav zhruba 483.000 kusů skotu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *