Začínající zemědělci mohou využít dotace

Pro začínající zemědělce má letos ministerstvo zemědělství přichystáno v dotačním programu 337 milionů korun. Přihlásit se mohou zájemci, kterým je méně než 41 let a nehospodaří déle než dva roky. Žadatel musí spadat do kategorie mikropodniků nebo středních podniků a nesmí mít více než 50 zaměstnanců.

 

Nově musí mít minimální výměru pozemků anebo minimální množství hospodářských zvířat. Velikost závisí na pěstovaných plodinách a chovaných zvířatech. Maximální výše podpory je 45 000 eur (1,2 milionu Kč). Část financí dostane zemědělec hned a zbytek obdrží postupně.

Obvykle je více zájemců než peněz, takže zvýhodněni jsou ti, kteří investují do živočišné výroby či do citlivých rostlinných komodit a také ti, kteří investují další peníze. Zájemce se také zavazuje, že bude dále hospodařit. Většina lidí, kteří dotaci v minulých letech použili, hospodaří dodnes.

Nejtěžším úkolem v začátku zemědělského podnikání je získání půdy, její cena je vysoká. Existují ale finanční skupiny, které kupují půdu jako investici. Půdu si mohou zemědělci pronajmout.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *