Zákaz klonování pro produkci potravin v EU

Klonování je rozšířené v USA a ve státech Jižní Ameriky

Evropská komise navrhne v EU dočasný zákaz klonování zvířat, která jsou určena pro produkci potravin a chce také kontrolovat uvádění potravin z klonů na unijní trh. Po pěti letech by se měla opatření zhodnotit a prodloužit nebo zrušit. Metody klonování pro komerční účely nejsou zatím v Evropě příliš rozšířené z finančních důvodů. Dalším požadavkem je možnost sledování dovozu embryí a spermatu z klonovaných zvířat. Import bude možný, ale měla by vzniknout databáze s registrovanými zvířaty, která vznikla z genetického materiálu.
Návrhy komise se netýkají klonování pro vědecké účely a zachování ohrožených druhů. Vědecké důkazy které by potvrzovaly obavy o bezpečnost potravin z klonů nebo jejich potomků. neexistují, je však nutné věnovat se otázkám, které se zabývají životními podmínkami zvířat a etickou stránkou klonování.
v současné době má v rámci EU přímý zákaz klonování pro komerční účely pouze Dánsko. Tato technologie by se mohla ve státech Evropské unie rozšířit. V USA už byly podle odhadů klonovány tisíce kusů skotu a stovky kusů prasat. Klonování je běžné také v Brazílii a jiných státech Jižní Ameriky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *