Zákeřná onemocnění v moderních chovech prasat

Seminář, týkající se zdravotní problematiky moderních chovů prasat, proběhl v Hotelu Panorama v nádherném prostředí Moravského krasu. Jeho zaměření „Zákeřná“ onemocnění v chovech prasat si kladlo za cíl přiblížit účastníkům choroby, projevující se v chovech skrytě, často bez výrazných klinických projevů a úhynů zvířat, které ale negativně ovlivňují užitkovostní parametry a ekonomiku chovů.

 

Odborný program zahájil dr. Zdeněk Sýkora, jednatel firmy MEVET spol. s r. o. Shrnul dosavadní výsledky firmy a uvedl některé novinky firmy MERIAL přicházející na náš trh. Celou akci poté moderoval dr. Tomáš Jirásek, produktový manažer firmy MEVET pro prasata a skot, a externí konzultant firmy MERIAL pro hospodářská zvířata. Jako první téma byla prezentována mykoplazmová onemocnění, kde se německý kolega dr. Benedikt Üffing (specialista na prasata u ANICON Labor GmbH) soustředil zejména na M. hyosinoviae,  H. parasuis. a S. suis. Druhým prezentujícím byl dr. Preben Mortensen z Dánska (Technický ředitel fy MERIAL pro prasata v rámci Evropy). Hovořil na velmi aktuální téma subklinické PCV2 infekce ve výkrmu, porovnání a vyhodnocení vakcinace proti PCV2 a využití směsných vzorků séra a interpretaci získaných výsledků právě při podezření na subklinické PCV2 infekce.

Poslední část byla věnována Edémové chorobě a vybraným aspektům, jež s tímto onemocněním souvisejí. Do problematiky všechny účastníky uvedl zkušený praktik dr. Jiří Malášek, prezentoval také svoje zkušenosti s touto nemocí a některé další aktuální a časté zdravotní problémy v moderních chovech prasat. Na něj potom navázal dr. Josef Vinduška, praktický veterinární a lékař a předseda akciové společnosti ZOD Žichlínek, jež velmi poutavou formou poukázal na některé výživářské a zootechnické aspekty v rámci prevence a zvládnutí této zákeřné choroby.*

Další informace najdete v červencovém čísle časopisu Veterinářství

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *