Zákon o invazních druzích

Veterinární lékaři od loňského léta, kdy začali na pražském letišti kontrolovat na základě evropské legislativy dovoz nepůvodních invazivních živočichů, zjistili pochybení. Mělo k nám být importováno 75 raků červených z Indonésie.

Celkem bylo odbaveno 425 zásilek zvířat ze třetích zemí. V rámci odbavení zásilek byla kontrolována i přítomnost invazních druhů. Ministerstvo zemědělství navrhuje předložení novely implementující unijní nařízení o invazních druzích vládě do konce roku 2017. Plánuje projednání novely zákona se všemi partnery, kterých se bude nové nařízení o invazních druzích týkat, tedy zejména hospodářů v krajině.

Podle nařízení Evropské unie existuje 23 druhů živočichů a 14 druhů rostlin, které invazivně ohrožují evropskou biodiverzitu a hospodářství, včetně zdraví člověka. Na našem území to jsou severoamerické druhy raků přenášejících račí mor, veverka liščí a popelavá a mýval severní. Bolševník velkolepý v evropském seznamu není zařazen, přestože je u nás velmi invazní rostlinou. Invazní druhy se mají ve volné přírodě omezovat, konkrétní podmínky si každý stát stanoví sám.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *