Zemědělci loni zdvojnásobili zisk

Čeští zemědělci loni podle předběžných údajů hospodařili s rekordním ziskem 16,4 miliardy korun.

Zisk zemědělců byl ve srovnání s rokem 2010 více než dvojnásobný. Loňský zisk je nejlepší od roku 1998, kdy statistici tento údaj sledují (ČSÚ). České zemědělství je zejména díky evropským dotacím od vstupu do Evropské unie ziskové. Zatím nejvyššího zisku (10,1 miliardy korun) obor dosáhl v roce 2008.

Celkový zisk oboru za posledních 20 let činí jen 27,8 miliardy korun a průměrný roční zisk odvětví od roku 1991 dosahuje 675 milionů Kč. V období před vstupem České republiky do EU hospodařili zemědělci vesměs se ztrátou. Loňský rok byl z hlediska úrody výjimečný. Příznivě pro farmáře se loni vyvíjely také ceny zemědělských komodit.

Celková produkce zemědělského odvětví vyjádřená v běžných základních cenách v důsledku toho loni podle předběžných údajů ČSÚ vzrostla meziročně o 14,4 procenta na 117,45 miliardy korun. Z toho rostlinná produkce se zvýšila o pětinu na 68,6 miliardy korun a živočišná produkce vzrostla o 6,5 procenta na 43,6 miliardy korun.
Celková živočišná produkce byla v roce 2011 meziročně vyšší. Klesla produkce prasat, drůbeže a vajec, ale zvýšila se produkce mléka.
Třetinu příjmů zemědělců dnes tvoří dotace z Evropské unie a národního rozpočtu. Bez nich by obor byl ztrátový. Celkový objem agrárních dotací meziročně vzrostl o dvě miliardy korun, na 32,4 miliardy Kč.
Živočišná produkce byla zastoupena na produkci zemědělského odvětví v běžných základních cenách 37,1 procenta, nejvýznamnější podíl na živočišné produkci představovaly produkce mléka (48,5 procenta) a chov jatečních prasat (20,3 procenta).

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *