Zemědělcům v České republice může hrozit vybíjení stád dojnic

Praha/Brusel - Na evropském trhu je nadprodukce mléka. Evropská komise jako řešení navrhuje dobrovolné snižování produkce. Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy, který o situaci jednal s eurokomisařem pro zemědělství Hoganem, je nepředstavitelné, abychom v ČR zemědělské podniky motivovali k dobrovolnému snižování produkce.

Česká republika má již nyní velmi nízké stavy zvířat a jejich další snižování bude znamenat environmentální problémy v české krajině – užší osevní postupy, nižší biodiverzitu, nižší schopnost půdy zadržovat vodu, ale i nižší zaměstnanost. Např. v úrovni živočišné produkce připadající na jednoho obyvatele je ČR až na 25. místě z 28 zemí EU.

„Momentálně se diskutují dvě řešení realizovatelná v evropském měřítku. Eurokomisař Hogan podporuje to, aby dobrovolné snížení produkce mléka bylo v kompetenci národních států a za národní peníze. Ačkoliv názory národních zemědělských organizací jsou různé, většina se kloní k variantě, aby se jednalo o evropskou aktivitu a za prostředky EU, nicméně na dobrovolné bázi,“ popisuje Pýcha a doplňuje: „Pro nás není ani jedna z cest reálným řešením, my už stavy zvířat dále snižovat nemůžeme.“

Za poklesem výkupních cen mléka je celoevropský nadbytek mléka kvůli poklesu světové poptávky a uzavření ruského trhu, zrušení mléčných kvót. U nás je to ještě násobeno tím, že velké obchodní řetězce dávají přednost mléčným výrobkům ze zahraničí a vytlačují tak z trhu naše mlékárny. Při současném poklesu cen pod 6 Kč/l dojde jen za rok 2016 v poklesu tržeb o 9 mld. Kč.

 

Dva diskutované způsoby snížení nadprodukce mléka v Evropě

  • Realizace evropského výběrového řízení na podporu producentů mléka, kteří jsou ochotni dobrovolně snížit objem své produkce, jež by mělo být otevřeno všem evropským producentům. Ti by se zavázali snížit své dodávky do mlékáren o nastavenou hodnotu k úrovni roku 2015 a na přechodnou dobu šesti měsíců (s možností prodloužení o dalších  šest měsíců) by na oplátku obdrželi dostatečně přitažlivou míru kompenzace.
  • Nebo druhou alternativou je umožnit pomoc při mimořádných událostech, která by byla zavedena, včetně programů financovaných z evropských fondů a na základě systémů zřízených v rámci režimu státní podpory. Tyto veřejné prostředky by byly výhradně zaměřeny na producenty mléka, kteří se zavážou snížit svou produkci (v porovnání k úrovni 2015) prostřednictvím: technické úpravy v jejich řízení stáda, vyšší míry utracení nebo prostřednictvím ukončení produkce mléka. Tato formy podpory by byla v kompetenci členských států.*

Eva Fruhwirtová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *