Zpracovatelé hovězího trátí kvůli BSE miliony denně

Kanadská vláda by měla zítra rozhodnout, zda stát pomůže zpracovatelům hovězího masa přežít v době, kdy byl kvůli výskytu nemoci BSE zakázán vývoz hovězího masa a ceny na domácím trhu prudce klesají. Denně přicházejí zpracovatelé jen kvůli zákazu vývozu hovězího až o 27,5 milionu kanadských dolarů.

O problému jednali v pondělí premiéři západních kanadských provincií a také byl hlavním tématem ministerské schůzky v Ottawě. Ve středu o něm bude jednat vláda. Pomoc by mohla zahrnovat bezúročné půjčky, záruky na půjčky a další formy zvyšování hotovosti.
„Vstupujeme do čtvrtého týdne od výskytu nemoci. Zpracovatelé jsou přitom schopni zvládnout dvou až čtyřtýdenní výpadek, pak odvětví hrozí krize,“ řekl Garry Sargent, generální ředitel sdružení zpracovatelů Alberta Beef Producers. Ceny hovězího na domácím trhu klesly o 30 procent.
Kanada oznámila 20. května první výskyt nemoci BSE od roku 1993, kdy byla nemoc zjištěna u krávy dovezené z Británie. Nynější případ se poprvé týkal kanadské krávy, která pocházela z chovu v provincii Alberta. Úřady daly do karantény několik dalších stád, u nichž existovalo podezření, že byla krmena stejným krmením jako nakažený kus. Dosavadní testy však žádný další případ BSE neprokázaly.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *