21.11.2013 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

9th MERIAL Pain Management Symposium

Ve dnech 23.– 25. 10. 2013 proběhlo v pořadí již deváté každoroční sympozium zaměřené na problematiku tlumení bolesti.

 

Pro veterinární lékaře z České republiky bylo navíc toto setkání o to
zajímavější a dostupnější, že v koloběhu evropských velkoměst
vystřídalo Barcelonu, kde se konalo setkání v roce 2013, právě naše hlavní
město Praha. Mezi asi 150 účastníky této třídenní akce převládali veterinární
lékaři z Francie, Itálie, Španělska a Portugalska. Česká republika,
přestože se sympozium konalo na její domovské půdě, byla zastoupena pouze asi 30 specialisty, což je do jisté míry škoda, protože informace zde nabyté byly v mnoha směrech velmi přínosné.

Přestože bylo sympozium organizováno francouzskou veterinární farmaceutickou společností MERIAL za spolupráce s jejím tuzemským zástupcem – společností MEVET, lze ocenit, že jednotlivé přednášky nebyly reklamní propagací produktů uvedených firem, ale byly prezentovány ve zcela obecném duchu. Obsahem sdělení zahraničních a jednoho tuzemského přednášejícího (M. Minář) byla problematika tlumení bolesti z hlediska použití nejnovější generace nesteroidních protizánětlivých látek – vysoce selektivních COX-2 inhibitorů.

První jednací den byl zaměřen na osteoartritidu. Zajímavé a pro praxi přínosné byly přednášky z oblasti humánní (T. Conrozier) i veterinární medicíny (M. D´Amato, D. Prydie a M. Minář) nebo problematika gonimetrie (M. Petazzoni).

Druhý den začal D. Murdoch velmi zajímavým příspěvkem zaměřeným na problematiku nesteroidních antiflogistik a jejich nežádoucího vlivu na gastrointestinální trakt. Pak následovaly prezentace popisující hodnocení bolesti (J. Reid) a využití COX-2 inhibitorů v oftalmologii s prezentací zajímavých klinických pacientů (T. Dulaurent). Odpolední jednání pak bylo zakončeno příspěvkem o využití firokoxibu u dermatologických pacientů (F. Abramo).

Náplní posledního dne byla aktuální onkologická tematika s možností využití COX-2 inhibitorů v chemoterapeutických protokolech (F. Queiroga, H. Gregorio, M. Vignoli a D. Perez-Alenza).

Všichni účastníci sympozia si tak odnesli mimo hodnotného tištěného sborníku a gonimetrického atlasu také cenné informace, které jim umožní zlepšit kvalitu veterinární péče z hlediska tlumení bolesti, a tím i životní komfort jejich čtyřnohých pacientů. Do budoucna jen doufejme, že bude takových sympozií v České republice přibývat.*

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down