
Jelínková K., Kučínský P. Vysoce patogenní ptačí chřipka v ČR a v Evropě – aktuální vývoj nákazové
situace. Highly pathogenic avian influenza in the Czech Republic and Europe – current development of the epidemic situation. Veterinářství 2026;76(4):220-226.
SOUHRN
Vysoce patogenní ptačí chřipka (HPAI) je v současné době nákazou, která způsobuje významné ekonomické ztráty v chovech drůbeže v ČR i v Evropě. V roce 2025 a 2026 byl její výskyt v ČR potvrzen jak v komerčních chovech drůbeže, tak u ptáků chovaných v zajetí a v populaci volně žijících ptáků. Ze strany Státní veterinární správy ČR je v ohniscích této nákazy a ve vymezených uzavřených pásmech přijímána řada opatření za účelem zabránění šíření nákazy. Mezi nejvýznamnější preventivní opatření pro ochranu chovů drůbeže však z důvodu cirkulace viru HPAI v populaci volně žijících ptáků patří přísné dodržování pravidel biologické bezpečnosti v zařízeních s chovem drůbeže a ochrana chované drůbeže před kontaktem s volně žijícími ptáky. V článku je popsán vývoj nákazové situace v ČR a v Evropě v letech 2025 a 2026. Součástí článku jsou i informace ohledně detekce HPAI u savců, informace ohledně preventivní vakcinace v rámci Evropské unie a dále zde jsou popsána možná rizika pro člověka plynoucí ze zoonotického potenciálu HPAI.
SUMMARY
Highly pathogenic avian influenza (HPAI) is currently a disease causing significant economic losses in poultry farms in the Czech Republic. In 2025 and 2026, its occurrence was confirmed in commercial poultry farms, captive birds farms, and the wild bird population. The State Veterinary Administration of the Czech Republic is implementing a number of measures in the outbreaks and in restricted zones to prevent the spread of the disease. However, due to the circulation of the HPAI virus in the wild bird population, the most important preventive measures for protecting poultry farms include strict compliance with biosecurity rules in poultry facilities and protecting farmed poultry from contact with wild birds. The article describes the evolution of the disease situation in the Czech Republic and Europe in 2025 and 2026. It also includes information on the detection of HPAI in mammals, information on preventive vaccination within the European Union, and a description of the potential risks to humans arising from the zoonotic potential of HPAI.*