Na dovozu sojových bobů je značně závislá
Zhruba 80 procent každoroční poptávky po sojových bobech v Číně, které loni představovalo asi 70 milionů tun, je rozdrceno na olej a krmení pro zemědělská zvířata a ryby. Pouze 20 procent je určeno pro přímou spotřebu v podobě tradičního sýra tofu, sojového mléka nebo kořenící sojové omáčky. Největší poptávka je po sojové moučce, která se převážně používá jako krmení pro zvířata. Poptávka po oleji a krmení pro zvířata stoupá úměrně čínské urbanizaci a růstu populace.
Čína je značně závislá na dovozu sojových bobů, loni musela dovézt 58,38 milionu tuny, což bylo o více než 11 procent více než v roce 2011. Největším dodavatelem sóji do Číny byly loni Spojené státy (44 %), dále Brazílie (41 %) a Argentina (10 %).
Více než 90 procent sojových bobů pěstovaných v USA je geneticky modifikováno (GM). Peking povoluje dovoz jedenácti variant GM sojových bobů včetně tří přidaných na seznam letos v červnu. Čínští pěstitelé, geneticky upravovaná semena sóji používat nesmějí.
Prodej sóji, kterou se krmí i drůbež, zaznamenal pokles začátkem letošního roku, když po epidemii ptačí chřipky H7N9 zemřelo 40 lidí a strach odvedl zákazníky od nakupování drůbeže.
Nyní se ale drůbežářský sektor zotavuje a s ním znovu stoupá i prodej sojové moučky. Tento trend bude podle specialistů i nadále pokračovat. Čínský průmysl zpracovávání sóji má podle analytiků větší kapacitu než 100 milionů tun.
Zdroj: www.ctk.cz