ČSÚ odhaduje loňský zisk zemědělství na rekordních 15 mld Kč. Oficiální výsledek zveřejní začátkem března. Loni zisk tuzemského zemědělství dosáhl 7,7 miliardy Kč. Výši hospodářského výsledku pozitivně ovlivnila rostoucí orientace českých farmářů na rostlinnou výrobu, zejména pěstování základních obilovin, kukuřice, řepky či slunečnice.
U komodit živočišné výroby se očekává meziroční nárůst hodnoty mléka, ekonomický meziroční propad hodnoty produkce je evidován především u chovu prasat a u výroby vajec. Se stále se snižující živočišnou výrobou souvisí také klesající počet pracovníků v zemědělství, což zemědělským podnikům přináší mzdové úspory.
Tento strukturální jev má sice pozitivní dopad na kalkulovanou výši hospodářského výsledku v roce 2011, ovšem z dlouhodobějšího pohledu to nelze považovat za správný trend.
Zemědělci již delší dobu upozorňují, že pokles živočišné výroby působí nerovnováhu celého zemědělského sektoru. V jeho důsledku klesá odbyt krmných plodin a přibývá obilných polí na úkor ploch dříve tradičních brambor, cukrové řepy či pícnin. Rostlinná výroba přitom znamená z větší části produkci surovin, zatímco živočišná výroba představuje přidanou hodnotu, tedy zisk a zaměstnanost. Šanci pro budoucí uplatnění rostlinné produkce vidí zemědělci také v jejím větším využití k energetickým účelům.
České zemědělství je díky evropským dotacím od vstupu do unie ziskové. Nejvyšší zisk (10,1 miliardy korun) byl zemědělství dosažen v r. 2008. Dotace zemědělcům ze zemí, které do EU vstoupily až v roce 2004 a později, jsou nižší než jejich kolegů ze starých členských zemí. Srovnání by mělo nastat po roce 2013.